Náměstí 17, 38226 Horní Planá, +420 774 035 265

Lipno v létě

Lipenská příroda

Příroda v okolí lipenské přehrady i celé Šumavy je velmi rozmanitá. Bez ohledu na státní hranice tvoří Národní park Šumava a Bavorský les nejrozsáhlejší lesní komplex střední Evropy (2000 km2). Toto území bylo společně s Chráněnou krajinnou oblastí Šumava vyhlášeno biosférickou rezervací.Severně od Horní Plané se rozkládá rozsáhlý vojenský újezd Boletice, částečně zpřístupněný turistům. Pohybovat se můžete po vyznačených stezkách ve vymezenou dobu.


Stezka korunami stromů Lipno

První stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera a je unikátním doplněním Active Park Lipno. Na stezce dlouhé 675 metrů naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže i spoustu dobrodružných zážitků. To vše dělá ze stezky ideální cíl pro výlet aktivních návštěvníků, rodin a seniorů. Stezka korunami stromů Lipno nabízí zcela novou dimenzi volnočasové aktivity počínaje neopakovatelnou procházkou korunami stromů, výhledem na krajinu šumavské přírody, jedinečný pohled na Lipenské jezero a Novohradské hory. Součástí stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří Vaše znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa.


Pláž Horní Planá

Je nejkrásnější písečnou pláží na Lipensku. Můžete si zde zapůjčit šlapadla, loďky i kola. Součástí areálu je hřiště pro plážový volejbal (další v Jenišově), minigolf, petanque a půjčovna kol. K dispozici je sociální zázemí se sprchami a možnosti občerstvení.


Rybaření na Lipně

Lipenská přehradní nádrž byla zaplavena v r. 1958. Patří mezi vyhlášené rybářské revíry v Čechách. Pro své krásné okolí a velké úlovky ryb je doslova rájem všech rybářů. V Horní Plané lze zakoupit hostovací povolenku k rybolovu.

Možnost rybaření nabízejí i soukromé rybníky v okolí.


Nová cyklostezka- Horní Planá pláž – Hory – Bělá

Horní Planá se pyšní rozsáhlou sítí cyklo-stezek a je napojena na Šumavskou magistrálu.

Díky poloze uvnitř Národního parku Šumava a blízkosti Vojenského prostoru Boletice nabízí jízdu panenskou přírodou, s krásným jezerem a množstvím okouzlujících vyhlídek do krajiny s malebnými zákoutími. Nejnovější cyklotrasa lemuje vodní plochu Lipna od pláže v Horní Plané do Hor a a napojuje se na stávající stezku až do Nové Pece. Povrch je dokonale rovný a proto je využívána i pro in-line bruslení. Tato stezka je vhodná pro rodiny s dětmi.Vzdálenost Horní Planá –pláž- Hory 5 km. Je zároveň místem nekonečných procházek.


Bobová dráha

Bobovat za každého počasí a celý rok? Lipno nad Vltavou, centrální parkoviště, 100 m pěšky a jste v areálu Bobové dráhy. Těšte se na 1 km dlouhou nerezovou bobovou dráhu se spoustou zatáček, terénních zlomů a tunelů. Děti od 3 let jezdí s rodiči, od 8 let mohou samy. Rychlost si řídíte pomocí brzdy. V areálu je také dřevěné hřiště, skluzavka v zemi, hospůdka s grilem nebo rodinný altánek.


Vyhlídkové plavby

Okružní jízdy vyhlídkovou lodí Adalbert Stifter 3x denně, nástupní místa Lipno nad Vltavou a Frymburk. Večerní okružní plavba „Sunset Tour Stifter“ s welcome drinkem, večeří, hudbou. Jede každé úterý a pátek. Pravidelná zastávková doprava po celém Lipně. Zastávky: Lipno n.V., Přední Výtoň, Frymburk, D.Vltavice, Černá v Pošumaví, Horní Planá. Bez minimálního počtu osob, lodě jezdí vždy.